
Piese pentru suspensie pneumatică | Perne de aer Audi A3/S3 8V
Conversație în modul AI: Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes-Benz GLS (X166), produs între 2015 și 2019, este facelift-ul celei de-a doua generații GL-Class. Cu această actualizare, modelul a fost redenumit GLS, pentru a sublinia poziționarea sa ca analogul off-road al flagship-ului S-Class. Este un SUV uriaș, luxos, cu 7 locuri, cu o lungime de peste 5,1 metri, suspensie pneumatică standard și tracțiune integrală (4MATIC).
⚙️ Motoare și modificări
Aproape toate versiunile GLS X166 (cu excepția primelor unități americane) sunt echipate cu moderna cutie automată cu 9 trepte 9G-TRONIC, care îmbunătățește semnificativ consumul și dinamica față de vechea cutie cu 7 trepte.
Model Motor Tip combustibil Putere Caracteristică cheie
GLS 350d 3.0L V6 (OM642) Diesel 258 CP / 620 Nm Cea mai comună și rațională alegere pentru Europa. Cuplu uriaș.
GLS 400 3.0L V6 (M276) Benzină 333 CP / 480 Nm Motor biturbo extrem de robust și fiabil. Calea de mijloc.
GLS 500 (550 pentru SUA) 4.7L V8 (M278) Benzină 455 CP / 700 Nm Dinamica excelentă (0-100 în 5,3 sec), dar costisitor de întreținut.
GLS 63 AMG 5.5L V8 (M157) Benzină 585 CP / 760 Nm Putere brutală (0-100 în 4,6 sec), dar cu costuri de exploatare astronomice.
⚠️ Probleme frecvente și slăbiciuni (Ghidul cumpărătorului)
Dacă luați în considerare achiziționarea unui GLS X166 second-hand, trebuie să fiți pregătit pentru următoarele probleme potențiale:
1. Suspensie pneumatică (Airmatic):
• Problemă: Mașina cântărește aproape 2,5 tone, ceea ce solicită serios sistemul. Pernele de aer și amortizoarele rezistă de obicei între 100.000 și 150.000 km. Defecțiunile compresorului sau scurgerile de aer duc la „căderea” mașinii pe o parte.
2. Probleme la motoarele V8 pe benzină (M278 și M157):
• Uzura cilindrilor (Bore Scoring): Aceasta este cea mai mare teamă la motoarele de 4,7L și 5,5L. Deși după 2015 (la facelift) Mercedes a îmbunătățit acoperirea cilindrilor, riscul rămâne. Este obligatoriu să solicitați o verificare cu endoscopul înainte de achiziție.
• Lanțuri și întinzătoare: La pornirea la rece, ascultați pentru zgomote.
3. Ecologie la Diesel (GLS 350d):
• Ca orice diesel modern, dacă este condus preponderent pe distanțe scurte în oraș, sistemul AdBlue (încălzitoare și senzori NOx) și filtrul DPF se înfundă rapid și reparațiile sunt foarte costisitoare. Se întâlnesc frecvent și scurgeri de ulei în spațiul „V” al motorului (în jurul răcitorului de ulei).
4. Electronică și interior:
• Datorită numărului mare de module, uneori se observă „bug-uri” software – blocarea multimedia COMAND, probleme cu radarele pentru unghi mort (Blind Spot Assist), care se inundă în spatele barei de protecție spate, și eșecul mecanismelor de pliere electrică a celui de-al treilea rând de scaune.
5. Uzura rapidă a consumabilelor:
• Caroseria grea „mănâncă” literalmente discurile de frână, plăcuțele și anvelopele (în special cele din spate). Verificați alinierea punților (reglaj).
???? Recomandare la achiziție
Cea mai lipsită de probleme și sigură alegere pe termen lung este GLS 400 (V6 benzină). Nu are defectele grave ale V8 și problemele cu condusul urban al dieselului. Dacă căutați economie pentru drum lung, luați GLS 350d, dar doar cu istoric complet de service și kilometraj dovedit.
Aveți un anunț specific în minte sau ezitați între anumite motoare? Pot să vă ajut cu detalii despre consumul de combustibil, echipamente specifice (cum ar fi pachetul Off-Road) sau prețurile așteptate pe piață în acest moment.
Răspunsurile AI pot conține erori. Aflați mai multe
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) | Specificații tehnice ...
Mercedes-Benz GLS (X166). Mercedes-Benz · Mercedes-Benz GLS · Maybach GLS (X167, facelift 2026) · GLS (X167, facelift 2026) · Mayb...
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 350d (258 CP) 4MATIC G-TRONIC | Specificații tehnice, Consum de combustibil, Dimensiuni
Mercedes-Benz GLS (X166) Caroserie: SUV, 5 uși, 5 locuri * Putere: Motor: 3.0 l (2987 cm3), 6 cilindri V * Transmisie: 9 trepte auto...
•
YouTube·The Miles Driven
Ghidul cumpărătorului de Mercedes GLS X166 second-hand (2013-2019) Evitați ...
3.12.2025 г. — Ghidul cumpărătorului de mașini second-hand Mercedes GLS-Class X166 și ghidul proprietarului pentru GLS350d, GLS400, GLS450, GLS500, GLS550, GLS63, precum și e...
18:02
Afișează toate
Mercedes GLE W166 (2015-2018)
Mercedes-Benz GLE (W166), produs între 2015 și 2018, este practic facelift-ul celei de-a treia generații M-Class (ML). Pentru a uniformiza nomenclatura mărcii, modelul a fost redenumit GLE (unde „E” indică faptul că SUV-ul este analogul E-Class). Este un SUV premium de dimensiuni medii, extrem de popular, care oferă un echilibru excelent între confortul familial, capacitatea de trecere și prestigiu.
Spre deosebire de GLS-ul mai mare, GLE W166 este oferit standard cu suspensie convențională cu arcuri, iar suspensia pneumatică Airmatic este opțională pentru motoarele mai mici.
⚙️ Motoare și modificări
La GLE W166, aproape toate modificările funcționează deja cu moderna cutie cu 9 trepte 9G-TRONIC, cu excepția hibridului plug-in (GLE 500e) și a versiunilor diesel timpurii pentru unele piețe, care au păstrat 7G-TRONIC.
Model Motor Tip combustibil Putere Caracteristică cheie
GLE 250d 2.1L L4 (OM651) Diesel 204 CP / 500 Nm Motor economic cu 4 cilindri. Puțin slab pentru caroserie, dar ieftin de întreținut. Se găsește și cu tracțiune spate (2WD).
GLE 350d 3.0L V6 (OM642) Diesel 258 CP / 620 Nm Cel mai preferat echilibru pentru model. Are o tracțiune uriașă și o durată lungă de viață.
GLE 400 3.0L V6 (M276) Benzină 333 CP / 480 Nm Motor biturbo pe benzină foarte fiabil. Nu are defectele de fabrică ale V8-urilor mai mari.
GLE 43 AMG 3.0L V6 (M276) Benzină 367 / 390 CP Versiune „pompata” din fabrică a GLE 400 cu aspect sportiv și sunet mai ascuțit.
GLE 500 4.7L V8 (M278) Benzină 435 CP / 700 Nm „Crucier” luxos extrem de rapid, dar costisitor de întreținut.
GLE 500e 3.0L V6 + Electric Hibrid 442 CP (combinată) Hibrid plug-in cu autonomie mică pe electric (aproximativ 30 km), dar risc tehnologic foarte mare la second-hand.
GLE 63 / 63 S 5.5L V8 (M157) Benzină 557 / 585 CP Un adevărat monstru AMG cu accelerație brutală, consum ridicat și consumabile scumpe.
⚠️ Probleme frecvente și slăbiciuni (Ghidul cumpărătorului)
Deși este considerat unul dintre cele mai rafinate și lipsite de „boli ale copilăriei” modele (deoarece platforma a fost dezvoltată încă din 2011 la ML), GLE W166 are specificitățile sale:
1. Sisteme ecologice la GLE 350d și 250d:
• Sistemul AdBlue (rezervor, încălzitoare, pompe) este o sursă frecventă de dureri de cap și erori pe tabloul de bord. Duzele de injectare a ureei se înfundă și ele.
• La dieselul de 3.0 litri (OM642) apar frecvent scurgeri de ulei de la răcitorul de ulei (situat în mijlocul blocului în formă de „V”). Garniturile în sine sunt ieftine, dar munca de demontare este costisitoare.
2. Lanțuri de distribuție la OM651 (GLE 250d):
• Motorul este extrem de durabil, dar lanțul este situat în partea din spate a motorului (spre caroserie). Alungirea sa devine o reparație costisitoare, deoarece adesea este necesară demontarea motorului.
3. Uzura cilindrilor (Bore Scoring) la V8 benzină:
• Exact ca la GLS, motoarele M278 (GLE 500) și M157 (GLE 63) necesită atenție sporită. Este foarte recomandat să se facă o inspecție a cilindrilor cu o cameră (endoscop) înainte de achiziție.
4. Suspensie pneumatică Airmatic (dacă mașina este echipată cu ea):
• Spre deosebire de GLS, aici puteți găsi unități cu arcuri obișnuite (adesea la 250d și 350d), ceea ce economisește mii de lei în viitor. La mașinile cu Airmatic, pernele din față și amortizoarele din spate cedează de obicei în jur de 150.000 km.
5. Umiditate în senzorii pentru unghi mort:
• Radarele din spatele barei de protecție spate sunt slab izolate din fabrică. Intrarea apei și a sării iarna le arde, ceea ce poate „înnebuni” magistrala CAN a mașinii și mașina poate refuza să pornească sau să afișeze multiple erori.
6. Scurgeri de apă în habitaclu:
• Verificați covorul din picioarele pasagerului și din portbagaj. Drenajele înfundate ale trapa sau ale aerului condiționat pot inunda habitaclul, unde se află module electronice cheie (module SAM).
???? Recomandare la achiziție
• Pentru fiabilitate maximă: Căutați GLE 400 (V6 benzină). Motorul este extrem de reușit, nu are problemele dieselurilor cu condusul urban și este foarte dinamic.
• Pentru drum lung și economie: Căutați GLE 350d, dar verificați neapărat starea lanțului, duzele și pentru scurgeri de ulei. Dacă găsiți un exemplar cu suspensie standard cu arcuri, acesta este un mare plus pentru bugetul dvs. pe termen lung.
La ce tip de caroserie v-ați orientat – SUV-ul clasic sau GLE Coupe (C292) mai sportiv? De asemenea, împărtășiți dacă doriți ca mașina să aibă suspensie pneumatică (Airmatic) sau preferați suspensia mai simplă cu arcuri.
Răspunsurile AI pot conține erori. Aflați mai multe
Mercedes GLS X167
Mercedes-Benz GLS (X167), prezentat în 2019 (în vânzare din 2020) și supus unui facelift în 2023, este a treia generație a SUV-ului de top cu 7 locuri al mărcii. Adesea numit „S-Class-ul printre off-roadere”, acest model este construit pe o platformă complet nouă (MHA), este mai mare decât predecesorul său (X166) și este echipat cu cele mai moderne tehnologii ale brandului.
Toate versiunile dispun standard de cutie automată 9G-TRONIC, tracțiune 4MATIC și un sistem inteligent de hibrid ușor de 48V (EQ Boost), care ajută la pornire și reduce consumul de combustibil. Pentru prima dată în această generație apare și versiunea ultra-luxoasă Mercedes-Maybach GLS 600.
⚙️ Motoare și modificări
Generația X167 a abandonat vechile motoare V6 problematice și a trecut la motoare extrem de moderne și echilibrate cu 6 cilindri în linie (benzină și diesel), precum și la agregate V8 actualizate.
Model Motor Tip combustibil Putere Caracteristică cheie
GLS 350d 2.9L În linie 6 (OM656) Diesel 286 CP / 600 Nm Diesel în linie extrem de echilibrat, silențios și puternic. Motor foarte reușit.
GLS 400d / 450d 2.9L / 3.0L În linie 6 Diesel 330 - 367 CP Versiunea 400d este hitul absolut pe piața din Europa – putere uriașă, consum redus.
GLS 450 3.0L În linie 6 (M256) Benzină 367 CP + EQ Boost Funcționare foarte lină, motor pe benzină extrem de fiabil cu turbo electric.
GLS 580 4.0L V8 (M176) Benzină 489 CP + EQ Boost V8 modern cu turbine în spațiul „V” (Hot-V). Dinamică excelentă.
Maybach GLS 600 4.0L V8 (M177) Benzină 557 CP Palat pe roți, reglat pentru confort maxim pe scaunele din spate (de obicei cu 4 locuri).
GLS 63 AMG 4.0L V8 (M177) Benzină 612 CP Flagship sportiv. Accelerează de la 0 la 100 km/h în incredibilele 4,2 secunde.
⚠️ Probleme posibile și zone de atenție (Ghidul cumpărătorului second-hand)
Deoarece modelul este relativ nou, multe dintre mașinile de pe piață sunt încă la kilometri rezonabili, dar complexitatea tehnologică a X167 necesită atenție serioasă:
1. Electronică și software complex (sistem MBUX):
• Unitățile timpurii (2020-2021) au suferit de „boli ale copilăriei” în software – ecrane negre la multimedia, blocaje software ale tabloului de bord digital și mesaje false de eroare în sistemele de asistență. Majoritatea au fost remediate cu actualizări de la dealer, dar este obligatoriu să verificați dacă totul funcționează.
2. Probleme cu bateria de 48V (sistem EQ Boost):
• Aceasta este una dintre cele mai frecvente slăbiciuni de fabrică în primii ani de producție. Bateria de 48 de volți sau modulul său software refuză uneori fără avertisment. Deoarece mașina nu are alternator standard, în cazul unei probleme cu sistemul de 48V, mașina se oprește și nu poate fi pornită. Mercedes a avut campanii de service pe această temă.
3. Suspensie (Airmatic și E-Active Body Control):
• Suspensia standard Airmatic este mai fiabilă decât cea de pe X166, dar totuși este costisitoare la reparații după 150.000 km.
• Suspensia hidropneumatică opțională E-Active Body Control (care permite mașinii să „sară” pentru a ieși din nisip și scanează drumul) este o minune inginerească, dar este extrem de complexă și astronomic de scumpă de reparat în afara garanției. Evitați-o dacă căutați previzibilitate financiară pe termen lung.
4. Scurgeri de antigel și termostate:
• La unele motoare diesel (OM656) se observă defecte la pompa de apă cu control vacuumatic sau la termostatul electronic, ceea ce duce la pierderea lichidului de răcire.
5. Calitatea unor materiale interioare:
• În ciuda prețului ridicat, utilizatorii se plâng de scârțâitul plasticelor din jurul consolei centrale și de uzura rapidă/zgârierea butoanelor de pe volan la utilizare intensă.
???? Recomandare la achiziție
• Cea mai bună alegere pentru Europa: GLS 400d (sau facelift-ul 450d). Noul diesel cu 6 cilindri în linie OM656 este unul dintre cele mai bune motoare fabricate vreodată de Mercedes – este mult mai fiabil decât vechiul V6 din generația anterioară.
• Cea mai bună alegere pe benzină: GLS 450. Nu necesită întreținerea marelui V8, are suficientă putere și funcționează extrem de rafinat.
Având în vedere prețul mai ridicat al acestei generații, luați în considerare achiziționarea unei mașini de la un dealer oficial (Mercedes Certified) cu garanție rămasă sau analizați importul din străinătate? Pot să vă ofer detalii despre diferențele facelift-ului din 2023, dacă ezitați între o unitate mai veche și una mai nouă.
Răspunsurile AI pot conține erori. Aflați mai multe
până în ce an este modelul
Modelul Mercedes GLS X167 este în producție de la sfârșitul anului 2019 și se produce și astăzi. Deoarece aceasta este generația actuală de pe piață, ciclul său de viață nu s-a încheiat încă.
Pe parcursul producției sale, modelul a trecut prin două actualizări importante:
• 2019 – 2023: Versiunea inițială a modelului (înainte de facelift).
• 2023 – 2026: Primul facelift, în care se actualizează grila frontală, semnătura luminoasă a stopurilor și se implementează versiunea mai nouă a software-ului MBUX multimedia.
• Din 2026 încolo: Pe piață apare al doilea facelift major (pentru anul model 2027). Acesta aduce un aspect și mai luxos, noi tehnologii în habitaclu (inspirate direct din S-Class) și o ușoară creștere a puterii la unele motoare.
Sunteți interesat de diferențele dintre versiunea inițială (2019-2023) și facelift, pentru a decide care merită mai mult bugetul? Pot să vă povestesc despre schimbările la aspectul exterior și interior.
Răspunsurile AI pot conține erori. Aflați mai multe
•
Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) - Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) este un SUV crossover de lux de dimensiuni mari produs din octombrie 2019, a primit facelift-uri în 2023 (model 2024)...
•
Automoli
Versiuni de model Mercedes-Benz GLS - Automoli
Alegeți o generație Mercedes-Benz GLS * GLS (X167, facelift 2026) 2026–prezent În producție. SUV · 313–381 CP. 3 variante de motor.
•
usecarscout.com
Ghidul cumpărătorului de Mercedes-Benz GLS X167 second-hand (2020-2026):
11.08.2026 г. — GLS X167 a fost lansat pentru anul model 2020, a fost primul SUV Mercedes cu rânduri complet reglabile electric pentru al doilea și al treilea rând, plus a...
Afișează toate
înseamnă că pentru moment 2019-2026?
Exact, prima fază principală a modelului acoperă perioada de la sfârșitul anului 2019 până în 2026.
Dacă trebuie să fim foarte preciși în raport cu schimbările de pe piață, această perioadă se împarte în două părți:
• 2019 – 2023: Versiunea originală (înainte de facelift).
• 2023 – 2026: Primul facelift (unitățile actuale pe care le vedem masiv pe drumuri și în showroom-uri în acest moment).
Deoarece suntem deja în 2026, Mercedes-Benz pregătește și lansează oficial al doilea facelift major, care va menține modelul proaspăt în următorii câțiva ani. Aceasta înseamnă că, dacă cumpărați o mașină second-hand în acest moment, veți alege între exemplare produse în intervalul 2019–2026.
Aveți o preferință pentru un anumit interval de preț – unitățile mai timpurii (2020-2021) sau modificările mai noi după facelift-ul din 2023? Pot să vă evidențiez principalele schimbări pe care marca le-a făcut în 2023, pentru a decide dacă merită prețul mai mare.
Răspunsurile AI pot conține erori. Pentru sfaturi juridice, consultați un specialist. Aflați mai multe
Land Rover Defender L663
Land Rover Defender (L663), prezentat la sfârșitul anului 2019 (în vânzare din 2020) și produs până în prezent, este o renaștere radicală a modelului legendar. Marca a abandonat vechea concepție de vehicul de lucru pur spartanic pe cadru și a creat o mașină modernă, extrem de luxoasă și high-tech cu caroserie portantă din aluminiu (platforma D7x).
Modelul combină confortul unui Range Rover pentru drum lung cu capacități off-road fenomenale datorită sistemului Terrain Response 2. Este disponibil în trei lungimi de caroserie: 90 (bază scurtă, 3 uși), 110 (bază standard, 5 uși) și 130 (partea din spate extinsă, până la 8 locuri).
⚙️ Motoare și modificări
Defender L663 folosește motoarele moderne din familia Ingenium. Aproape toate modificările (cu excepția celor de bază cu 4 cilindri din primii ani) dispun de un sistem hibrid ușor de 48V (MHEV). Transmisia este întotdeauna automată cu 8 trepte de la ZF, combinată cu o cutie de transfer pentru trepte rapide/lente.
Model Motor Tip combustibil Putere Caracteristică cheie
D200 / D240 2.0L L4 Diesel 200 / 240 CP Dieselurile timpurii cu 4 cilindri (2020). Puțin zgomotoase și solicitate pentru această caroserie.
D200 / D250 / D300 3.0L În linie 6 Diesel 200 până la 300 CP Introduse la sfârșitul anului 2020. Motoare extrem de robuste, rafinate și puternice cu 6 cilindri. D300 este hitul în Europa.
P300 2.0L L4 Benzină 300 CP Motor pe benzină de bază. Are o dinamică decentă, dar consum ridicat la sarcină.
P400 3.0L În linie 6 Benzină 400 CP Motor în linie cu 6 cilindri foarte lin cu compresor electric. Dinamică excelentă.
P400e 2.0L L4 + Electric Plug-in Hibrid 404 CP (combinată) Disponibil doar pentru modelul 110. Poate parcurge aproximativ 40 km doar pe electric, dar este complex din punct de vedere software.
P525 / P425 / OCTA 5.0L V8 / 4.4L V8 Benzină 425 până la 635 CP Versiunile de top. Vechiul compresor de 5.0 a fost înlocuit cu mai modernul 4.4L Twin-Turbo de la BMW. Versiunea OCTA (635 CP) este vârful gamei.
⚠️ Probleme frecvente și slăbiciuni (Ghidul cumpărătorului second-hand)
Deși este cu ani-lumină înaintea vechiului model în ceea ce privește confortul, Defender L663 suferă de capriciile tipice ale brandului modern Land Rover, atât software, cât și mecanice:
1. „Bug-uri” electrice și multimedia (Pivi Pro):
• Cele mai frecvente plângeri sunt legate de electronică. Proprietarii raportează frecvent înghețarea ecranului central, eșecul tabloului de bord digital, probleme cu camerele pentru vizualizare de 360 de grade și activarea fără motiv a senzorilor de parcare. Majoritatea problemelor se rezolvă cu actualizări „Over-the-Air” (OTA), dar uneori necesită restartarea modulelor în service.
2. Probleme cu parbrizul (Crăpături):
• Datorită designului foarte vertical și aerodinamic al parbrizului, acesta este extrem de susceptibil la lovituri de pietricele. Există sute de plângeri de la proprietari despre crăparea ușoară a parbrizului la contact minim pe autostradă.
3. Suspensie pneumatică:
• Suspensia pneumatică este standard pentru versiunile 110 și 130 (opțională pentru 90). Oferă un confort incredibil și schimbarea gărzii la sol, dar senzorii de nivel al caroseriei se murdăresc adesea la off-road sau condus în sare, ceea ce duce la erori pe tabloul de bord.
4. Crăparea plasticelor și zgomote de vânt:
• Datorită formei pătrate, la viteze de peste 130 km/h apare un zgomot perceptibil de vânt în jurul stâlpilor A și oglinzilor laterale. La unele unități timpurii (2020-2022) panourile exterioare din plastic ale caroseriei (în special așa-numitul „signature graphic” pătrat al geamului lateral) încep să scârțâie.
5. Scurgeri la Plug-in Hibrid (P400e):
• Sistemele hibride timpurii arată uneori erori în sistemul de răcire al bateriei, ceea ce pune mașina în modul de avarie.
???? Recomandare la achiziție
Favoritul absolut pentru achiziție second-hand este Defender 110 cu motorul diesel cu 6 cilindri în linie de 3.0 litri (versiunea D250 sau D300). Acest motor este perfect dimensionat pentru greutatea mașinii, oferă un cuplu uriaș pentru depășiri sau tractare și este semnificativ mai fiabil decât vechile motoare cu 4 cilindri.
Ce lungime de caroserie vă atrage mai mult – scurta și manevrabila 90, familia standard 110 sau uriașa 130? De asemenea, împărtășiți dacă intenționați să folosiți mașina pentru off-road serios, pentru a vă spune ce pachete de opțiuni (cum ar fi diferențialul spate activ) să căutați.
Răspunsurile AI pot conține erori. Aflați mai multe
BMW X5 (G05 / F95)
BMW X5 (G05), prezentat în 2018 și supus unui facelift major (LCI) în 2023, se produce până în prezent. Modelul cu indicele F95 este versiunea sa brutală, complet sportivă X5 M. Această generație este una dintre cele mai de succes din istoria modelului, oferind o combinație perfectă de comportament rutier sportiv, lux de vârf, multimedia de vârf și motoare extrem de reușite.
Spre deosebire de Mercedes GLE, X5 pune mult mai mult accent pe dinamica în viraje. Mașina este construită pe platforma CLAR și oferă opțiuni precum puntea spate direcțională și stabilizatoare active împotriva înclinării.
⚙️ Motoare și modificări
Toate versiunile folosesc cutia automată perfectă cu 8 trepte de la ZF (8HP) și tracțiunea inteligentă integrală xDrive. După facelift-ul din 2023, toate motoarele primesc tehnologie hibridă ușoară de 48V.
Model Motor Tip combustibil Putere Caracteristică cheie
xDrive30d 3.0L În linie 6 (B57) Diesel 265 - 298 CP Best-seller absolut în Europa. Diesel în linie extrem de robust, economic și echilibrat.
xDrive40d 3.0L În linie 6 (B57) Diesel 340 - 352 CP Diesel biturbo cu tracțiune foarte serioasă (700+ Nm) și consum redus.
M50d 3.0L În linie 6 (B57) Diesel 400 CP Motor unic cu 4 turbine (produs până în 2020). Minune inginerească, dar foarte complex după 150.000 km.
xDrive40i 3.0L În linie 6 (B58) Benzină 333 - 381 CP Motorul legendar B58. Considerat unul dintre cele mai fiabile motoare pe benzină contemporane din lume.
xDrive45e / 50e 3.0L În linie 6 + Electric Plug-in Hibrid 394 / 489 CP Cel mai bun plug-in hibrid de pe piață. Parcurge 80-100 km real pe electric, folosind motorul pe benzină B58 robust.
M50i / M60i 4.4L V8 (N63 / S68) Benzină 530 CP Putere uriașă și sunet V8. Noul motor S68 (după 2023) este mult mai fiabil decât vechiul N63.
X5 M / Competition (F95) 4.4L V8 (S63 / S68) Benzină 600 - 625 CP Arma pură AMG/M. Suspensie extrem de rigidă, accelerație brutală, dar întreținere costisitoare.
⚠️ Probleme frecvente și zone de atenție (Ghidul cumpărătorului second-hand)
Generația G05 este considerată mult mai fiabilă decât modelul vechi (F15), dar având în vedere cantitatea uriașă de tehnologii, există câteva detalii importante:
1. Probleme cu transferurile (Cutie de transfer xDrive):
• La unitățile înainte de facelift apare adesea uzura prematură sau defectul în cutia de transfer. Simptomele sunt ușoare smucituri, întreruperi sau „sacade” la accelerare în viraj cu viteză mică. Adesea se datorează dimensiunii incorecte a anvelopelor (diferită de cea de fabrică) sau schimbării întârziate a uleiului în cutia de transfer (se recomandă la fiecare 60.000 km).
2. Suspensie pneumatică (opțiune):
• Spre deosebire de generațiile anterioare, aici suspensia pneumatică poate fi pe ambele punți (și nu doar pe spate). Confortul este excelent, dar compresorul este situat sub podeaua portbagajului în exterior și la unitățile mai vechi suferă de coroziune sau defecte în blocul de valve.
3. Sistem de frânare (Modul de frânare integrat - IB):
• BMW a avut o campanie de service majoră pentru modelele produse între 2022 și 2024, din cauza unui potențial defect în modulul electronic de frânare, care poate reduce eficiența frânării sau dezactiva ABS/DSC. Verificați neapărat după numărul VIN dacă campania a fost efectuată.
4. Electronică în habitaclu și Live Cockpit:
• Software-ul iDrive 7 (înainte de facelift) și iDrive 8 (ecranul curbat după facelift) pierd uneori conexiunea Bluetooth, se restartează fără motiv sau navigația pierde semnalul GPS. De obicei se rezolvă cu un update. Sistemul de climatizare la modelele timpurii suferă uneori de valve defecte (zgomot în spatele tabloului de bord).
5. Sistem de răcire la B58 și B57:
• Motoarele sunt extrem de robuste, dar componentele din plastic ale sistemului de răcire (carcasa termostatului, pompa de apă și furtunurile de antigel) devin fragile cu anii și kilometrajul, ducând la scurgeri ascunse de antigel.
???? Recomandare la achiziție
• Hitul absolut pentru economie și drum lung: xDrive30d. Motorul B57 nu are „boli ale copilăriei” și rezistă sute de mii de kilometri cu întreținere corectă.
• Cea mai bună alegere pe benzină: xDrive40i. Motorul B58 este o legendă în ceea ce privește fiabilitatea și dinamica.
• Favoritul urban: xDrive45e (înainte de facelift) sau 50e (după facelift). Dacă aveți unde să încărcați mașina acasă sau la birou, acesta este poate cel mai de succes SUV hibrid fabricat vreodată.
Aveți preferințe pentru aspect – standard sau pachetul M Sport mai agresiv? De asemenea, este important pentru dvs. ecranul dublu curbat (Curved Display), care este implementat după facelift-ul din 2023, sau preferați interiorul clasic cu butoane fizice pentru climatizare?
Răspunsurile AI pot conține erori. Aflați mai multe
Audi A3/S3 V8 (2015-2020) vă rog informațiile să fie legate de ceva exclusiv pentru model, precum și informații despre suspensia pneumatică
Audi A3/S3 din generația 8V (perioada facelift 2015–2020) este unul dintre cele mai de succes modele compacte premium de pe piață. La acesta, Audi a atins echilibrul perfect între lux, greutate redusă și dinamică datorită platformei modulare MQB.
Audi Magnetic Ride: Aceasta este o suspensie sport adaptivă cu amortizoare magnetoreologice. În uleiul amortizoarelor există particule metalice microscopice. Când computerul trece un curent electric prin ele, acestea schimbă vâscozitatea lichidului în milisecunde.